Mobil Yazılım Nedir?


Mobil yazılım nedir sorusuna verilebilecek en genel cevap başta cep telefonu ve tabletlerde kullanılması için tasarlanmış yazılımlardır. Mobil yazılım konusunda dikkat edilmesi gereken ilk konu yazılım yapılacak olan cihazın kullandığı işletim sistemidir. En yaygın işletim sistemleri iOS, Android ve Windows işletim sistemleridir. Uygulamanızın çalışmasını istediğiniz cihazlarda çalışabilmesi için ona uygun işletim sistemlerine göre kodlamanız gerekmektedir. İhtiyaçlara göre değişkenlik gösterse de genel olarak sadece Android yada sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlara göre mobil yazılım geliştirmek yerine tüm platformlara mobil yazılım yazmak en doğrusu olacaktır. Şirket içinde kullanılacak yada müşterilerinize hizmet olarak sunacağınız mobil uygulamalarınız böylece tüm pazara hitap edecektir.


Neden Mobil Yazılım?

Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde insanlar cep telefonlarına 150 kez bakmaktadır ve ortalama en az 2 saat internette zaman geçirmektedir. Cep telefonları ve internette geçirilen zamanın %69’unu ise mobil uygulamalar kapsamaktadır. Kurumsal işlerin birçoğu da artık mobil cihazların üzerinden yapılmaktadır. E-ticaret uygulamalarından mail gönderimine, iş ilanlarından toplantı sunumlarına kadar neredeyse tüm işler mobil cihazlardan yapılmaktadır. Mobil uygulamaların bu kadar rağbet görmesinde ise birkaç sebep bulunmaktadır;


Çalışma Esnekliği: Birçok firmanın elemanlarına uzaktan çalışma imkanı vermesi ile mobil cihazların kullanım kolaylığı bir adım daha öne çıktı. Toplantılara katılım, müşteriler ile iletişim, sorunların çözümü için departmanlarla iletişim ve şirket içi eğitim gibi birçok konuda mobil uygulamalar kolaylık sağladığı gibi firmalara iş yükünde de avantajlar sağlamaktadır.

Müşteri İlişkileri : Son kullanıcıya hitap eden bir firmaysanız mobil uygulama ile hedef kitleye daha rahat ulaşabilirsiniz. Son yıllarda mobil cihazlardan erişimler masaüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Mobil uygulamanız içinde canlı destek, bilgi alma linkleri ve diğer destek tercihlerinden biri yada birkaçı olması durumunda müşterilerinizden alacağınız geri dönüşler ile onların isteklerini ve şikayetlerini hızlıca görüp, çözerek hem müşteri memnuniyetini artırabilir hem de ilerleyen dönemlerde gelen talep ve şikayetleri ortadan kaldırarak firmanızın olumlu yönde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Reklam ve Tanıtım : Mobil uygulamalarınızda kullanacağınız bildirim, mesaj gibi özellikler ile aktif müşterileriniz için ekstra reklam ve tanıtım bütçesi ayırmadan direk olarak ulaşabilirsiniz. Hem müşterileriniz sık sık reklamlarınızı görüp bunalmış olmaz hem de hizmetleriniz ile ilgili olarak müşterilerinize ek maliyet olmadan reklamını yapmış olursunuz.

Ciro Artırma : Mobil uygulamalar ciro artırmaya direk etki eden bir durumdur. Müşteriler sürekli olarak hizmetleriniz / ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olup normal müşteriden sadık müşteri olmaya geçişi daha kolay olur. Sürekli sizden alışveriş yapma alışkanlığı ile kendi çevresine de uygulamanızı tavsiye ederek satışlarınızın artmasına dolaylı yoldan etki eder. Bunun haricinde firmanızdan bir kere hizmet yada ürün alan kişi mobil uygulamanızı indirdikten sonra sizi unutmayacaktır ve tekrar aynı ürün yada hizmeti alacağı zaman mobil uygulamanız ilk tercihlerinizden biri olacaktır.

Prestij : Firmanızın verdiği hizmet müşterileri için süreklilik arz eden bir konu olmasa dahi vereceğiniz bilgiler ile onlara ışık tutacaktır. Tüketiciler bir kere hizmet yada ürün aldıkları yerden satış sonrasında yeni bilgiler aldıkça aynı yada benzer bir hizmete yada ürüne ihtiyaç duyduklarında aynı firmaya geri dönüş yaparlar. Örnek olarak vermek gerekirse siz bir veteriner olarak hayvanların periyodik bakımları haricinde genel olarak rahatsızlıklarında hizmet verdiğinizi düşünürsek yıl içinde aynı kişinin defalarca size gelmesi pek mümkün değildir. Fakat, siz mobil uygulamanızdan hayvan sağlığı, bakımı gibi konularda makaleler, görseller paylaştıkça müşterilerinizin aklında olumlu yönde kalacaksınız ve periyodik bakımlar olsun, acil durumlar olsun ilk etapta mobil uygulamanızdan size ulaşmak isteyecektir. Buna benzer olarak e-ticaret siteniz olduğunu ve birden fazla sektörde satış yaptığınızı düşünelim. Ürün fiyat ve kampanya bildirimleri ile sürekli olarak müşterilerinizi bunaltmak yerine ürünleriniz ile ilgili içerikler üreterek bunları müşterilerinize bildirim atmanız hem müşterinizi uygulamada daha uzun süre tutup sitenizi daha çok incelemesine hem de ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olarak satış sonrasında yaşanabilecek sorunlarında önüne geçmiş olursunuz.Mobil Yazılımın Önemi Nedir?Günümüzde en önemli teknoloji tartışmasız mobil cihazlardır. Mobil cihazlar sayesinde ne zaman, nerede olursanız olun pratik ve hızlı bir şekilde tüm bilgilere ulaşma imkanı bulunmaktadır. Bu kolaylık sayesinde de firmalar hem hedef kitlesine doğal yollarla daha hızlı ulaşabilmekte, daha az reklam maliyetleri ile hedef kitlesine bilgi sağlayabilmekte ve tüm ürün / hizmetlerini ulaştırabilmektedir. Ayrıca, sadece yurt içi değil yurt dışındaki hedef kitlelere de ulaşabilir. Ürün ve hizmetlerini ihraç edebilme imkanına sahip olabilir. Mobil uygulama sayesinde firmanız dünya çapında tanınan markalar arasında yer alabilir. Kullanıcıları uygulama ile bir bağ kurması sağlanarak, internette geçirdikleri vakti mobil uygulamanızda geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçebilir, hedef kitlenize kendinizi tam ifade edebilirsiniz.